Anarşi taleplerin değil, yaşamın bir meselesidir.

Gustav Landauer

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Bildiriler

Uluslar arasında savaşa, sınıflar arasında barışa hayır Yazar : Anarşist Komünist İnisiyatif

Devletin yarattığı bayrak provakasyonunun ardından yükselen milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı bildiri

Yine herkes bir seferberlik halinde. Yine televizyonlarda tehditlerle bezenmiş konuşmalar yapılıyor, bayraklar camlardan sarkıyor... Herkes “Türkiye dünya kupasını almışçasına” heyecanlı, herkes “Yunanistan Kardak’a çıkartma yapmışçasına”, “İtalya Apo’yu Türkiye’ye vermiyormuşçasına” kızgın.

On iki yaşındaki Uğur Kaymaz’ın, devletin güvenliği gerekçesiyle öldürülmesinin üzerinden henüz birkaç ay geçti. Sebepsiz yere bir çocuğun canından olmasına ses etmeyenler aynı yaşlardaki iki çocuğun o devletin bayrağını yere düşürmeleri üzerine ayağa kalktılar. Bu olay milliyetçiliği azdırmak isteyenler için yeni bir bahane oldu. Oysa o çocukların eline o bayrağı verenlerin iddia edildiği gibi DEHAP’lılar ya da DEHAP taraftarları olmadığı çok açık. Çünkü böyle bir olayın ardından kopacağı belli olan yaygaradan onların hiçbir çıkarı yok. Estirilen milliyetçilik rüzgârından faydalanarak ilçe binaları basılan, çevrilip dövülen, hiçbir gerekçe olmadan gözaltına alınan onlar.

Birden bire egemen güçler tüm araçlarını milliyetçiliği körüklemek için seferber ettiler. Medyada gün boyunca abartılarak yapılan yayınlarda, provokatif söylemle insanlar savaş havasına sokulmak isteniyor adeta. Tüm bunların altında bizlere göstermek istenmeyen sebeplerin yattığını görmek bakan gözler için hiç de zor değil. Böyle bir olayda ortalığı birbirine katanlara “ABD İncirlik’de bayrağını dalgalandırırken, emperyalist güçler o çok ‘sevdikleri vatanlarının’ üstüne basarak ezilen halklara ölüm ve yıkım yağdırırken neredeydiniz?” diye sormadan edemiyor insan.

Milliyetçilik yalanı egemenlerin en büyük silahıdır. Patronlar, askerler ve politikacılar bizi sınırlarla bölerek egemenliklerini daha da güçlendirmek isterler. Onların başlamasına ve bitmesine karar verdiği savaşlarda bizler savaşır, bizler ölürüz. Onlarsa rahat koltuklarında paralarını ve egemenliklerini arttırmanın planlarını yaparlar ve her zaman bu planlarını meşrulaştıracak bahaneleri olur. Bir gün özgürlük ya da demokrasi, bir gün ulusal çıkarlardır savaşın sebebi. Oysa demokrasi, SSK kuyruğunda ölenler için yaşama hakkı, yıllar boyunca yaşadığı şehirden çıkamayanlar için seyahat özgürlüğü anlamına gelmedi hiçbir zaman. Bize ulusal çıkarlardan bahsederken emekçilerle patronların çıkarları hiçbir zaman ortak olmadığını saklamaya çalıştılar. Uluslar arasında süren hangi savaş patronlardan, politikacılardan ya da yüksek rütbeli subaylardan başka kimin çıkarına hizmet etmiş şimdiye kadar?

Bugün yine Kürt ve Türk birbirine düşmanmış gibi gösterilmek isteniyor. Tabi bunun arkasında AB’yle varılamayan hangi anlaşmazlık yatıyor, sahneye konulmak istenen hangi oyunun hesapları yapılıyor, hangi gerçeğin üstü örtülmek isteniyor bilemiyoruz, bilmemizi istemiyorlar. İlk haberler ülkücülerin bir yerlerde yaptıkları yürüyüşken İncirlik üstünün ABD’ye verilecek olması ya da yeni akaryakıt zamları arada kaynayıveriyor nedense. Belki de hiç bilemeyeceğimiz, tahminler yürütmek isteyenlerin de ses etmeyeceği düşünülen hangi gerekçelerle yazıldı bu senaryo Yine gözümüze milliyetçilik perdesi konuluyor pek çok şeyin üstünü örtmek için.

Ama bizler bu toprakların insanları olarak egemenlerin yalanlarını görmek, provokasyonları boşa çıkarmak zorundayız. Bizlerin; Türk, Kürt, Arap, Rum ya da Ermeni tüm emekçilerin çıkarı ortak. Bizler bizi birbirimize kırdırtan politikacılar, bizi sömüren, kölelik koşullarına mahkum eden patronlar olmasa özgürce ve kardeşçe yaşayabilir, kültürlerimizle birbirimizi zenginleştirebiliriz. Bizi bölen yapay sınırlar olmasa kimse kafamızda bölüneceğimiz korkusu yaratamaz.

Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği
Uluslar arasında savaşa, sınıflar arasında barışa hayır

Anarşist Komünist İnisiyatif
akinisiyatif@excite.com

  Etkinlik Takvimi
Şubat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Ocak Mart


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

a004
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Hijos del Pueblo
Diğer

  Linkler
Kara-Kızıl Paris
Kara Kukla
Lambda İstanbul
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız