Sahip olma isteği beyazlarda bir hastalık olmus. Bu insanlar, zenginlerin bozabileceği ama fakirlerin bozamayacağı birçok kural koymuşlar. Yönetici olan zenginleri güçlendirmek için fakirlerle güçsüzlerden vergiler alıyorlar. Bizim annemizin, toprağın, kendilerinin olduğunu söylüyor, komşularını çitler yaparak kendilerinden uzaklaştırıyorlar; toprağı binalarıyla ve diğer süprüntüleriyle çirkinleştiriyorlar. Bu ulus, baharda yatağından taşarak, yoluna çıkan herşeyi yok eden bir ırmağa benziyor...

Oturan Boğa (Siyu Kabilesi)

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Apolitika - Sayı 1

Savaş Hakları Bildirgesi Yazar : Apolitika

1- Her devlet yurttaşlarını, ırk, dil, din ve siyasal görüş ayrımı gözetmeksizin öldürebilir ya da başka devletlere öldürtebilir.
2- Devletler, müttefik büyük devletlerle telefonla haberleşmek suretiyle düşmanlarını serbestçe tayin ve tespit edebilirler, önceden haber vermeksizin değiştirebilirler.
3- Her devlet haldeki düşmanı yurttaşlarına vakitlice televizyon vasıtası ile bildirme yükümlülüğü altındadır;,ancak düşman değişikliğinin devlet sırrı olduğu durumlarda bu yükümlülük geçerli değildir.
4- Savaşma hakkı devletlerce bizzat veya müttefikler aracılığıyla kullanılabilir.
5- Devlet makamlarının istek ve iradesi dışında kimse kendisini savaşmaktan alıkoyamaz.
6- Savaşta aktif vazife almak istemeyenler, bu isteksizliklerim basın, yayın, duvar yazısı, afiş, pankart, konuşma ya da yüz mimikleri şeklinde ifade edenler, koğuş ve hücrelerde konuşlandırılabilirler; ancak bu hak, barış çıkacağını telkin eden haber, söylenti, vb. yayarak halkı telaş ve heyecana sürüklemek maksadıyla kullanılamaz.
7- Her devlet, savaş durumunda vatandaşlarının daha rahat ve elverişli koşullarda savaşmasını sağlamak üzere, silah (top, tüfek, kasatura, palaska, havan topu, atom bombası, savaş uçağı, v.s.) cephane, (mermi, barut, top mermisi, atom, v.s.) ve mühimmat (üniforma, yiyecek, içecek, tıraş sabunu, v.s.) bulundurmakla ve bunları vatandaşın rütbesine uygun bir sıra ve düzen içinde vatandaşa dağıtmakla yükümlüdür.
8- Savaşmak, devletin bu maksatla tedarik ettiği top, tüfek, kasatura, havan topu, v.s. gibi mühimmatı kullanarak rakip devletlerin elemanlarını öldürmek, ya da bu maksatla savaşırken yaralanıp gazi veya ölüp şehit mertebesine ulaşmak, her vatandaşın vazgeçilmez hakkıdır. Bu haktan vazgeçenler, bu yolda talep belirtenler, bu talebi yayın, düşünce, rüya, hülya v.s. yollarla dile getirenler, bizzat devlet tarafından hapsedilip mahpus veya öldürülüp vatan haini mertebesine indirilirler.
9- Her devlet, savaş durumunda savaşan vatandaşları sevk, idare ve eşgütme maksadıyla bir teşkilat kurmak, bu teşkilata gerekli elemanları sağlamak, eğitmek ve bunlara bir isim vermek hakkına sahiptir.
10- Bu bildirge yalnızca dış savaşlar için gerekli hükümleri kapsamına alır. İç savaşlarda geçerli olacak ek hükümler, ayrı bir bildirge halinde vatandaşlara duyurulacaktır.

  Etkinlik Takvimi
Eylül
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Ağustos Ekim


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

CNT-FAI
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Arroja la bomba
Diğer

  Linkler
Lambda İstanbul
Dergi Pan [anarşist e-dergi]
Indymedia İstanbul
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız