Aslında, şu ya da bu şekilde, toplumsal iyileşmeyi amaçlayan herhangi bir öneri dışsal isteklerin güçlerinin ve bireyler üzerindeki zor kullanımının artması ya da azalması olarak ifade edilebilir. Eğer artıyorlarsa şeytanidirler, eğer azalıyorlarsa anarşisttirler.

Joseph A. Labadie

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Bildiriler

NATO günü basın açıklaması Yazar : NATO Karşıtı Özgürlükçü Koordinasyon

4 Nisan 2004 tarihinde, NATO gününde anarşistler ve antiotoriterlerin düzenlediği eylemde okunan basın açıklaması metni

Dünyanın bütün halklarına,

Bugün 4 Nisan Nato'nun kuruluş yıldönümü, hepimize kutlu olsun. İlk ve orta öğretim okullarımızın önemli günler listesinde yer alan bugünü, bu sene ayrı bir öneme de sahip olduğundan, biz de kutlayalım dedik.

Evrenin efendileri bizler adına yeni kararlar almak için her sene yaptıkları Nato toplantısını; bu yıl haziran ayının 28 ve 29'unda İstanbul'da yapacaklar. Nato varoluşu boyunca mevcut düzenin, yani kapitalizmin en önemli araçlarından biri oldu. Patronlar, komutanlar, önderler, kocalar ya da büyükler, yüzyıllardır bizim adımıza bizden daha iyi karar verebileceklerine inandırmaya çalışıp durdular bizleri. Bu kararlar kendi egemenliklerinin sağlamlaşmasından başka neye hizmet etti diye durup bir düşünmek gerekiyor galiba. İktidar denen aygıt kimin elindeyse o diğerlerini yalanlarla, baskılarla ve en kötüsü de karşısındakini bu iktidar ilişkisinin gerekliliğine inandırarak yönetip, kendi kararını insanlara dayatma hakkını kendinde görmemiş midir hep?

Bizlerin korkuyla beklediğimiz geleceği birileri ellerini oğuşturarak, paralarını sayarak, mevkilerini temsil eden koltuklara kıçlarını iyice yayarak bekliyorlar. Yaşatmak, büyütmek istedikleri bu sistem milyonların mutsuzluğu, çaresizliği iken onlar için para, konfor ve iktidar anlamına geliyor. Onlara insanları diledikleri gibi yönetme, savaşlar çıkarma, soykırımlar yapma, doğayı ve yerkürenin geleceğini mahvetme, bizleri yalnızlaştırma, birbirimize ve yaşamlarımıza yabancılaştırma gücü veren paranın düzeni. Kapitalizm ... Patronun işçiyi , parası olanın fakiri, zengin ülkelerin dünyanın geri kalanını sömürmesi için, sermayeye sahip bir avuç insanın en büyük silahı.

Kapitalizmin dünyada elinin değmediği hiçbir yer kalmaması için yaratığı IMF, Dünya Ticaret Örgütü gibi kurumlardan biri olan NATO da, silah ya da uyuşturucu tüccarlarından, salgın hastalıkların çıkmasını dört gözle bekleyen ilaç şirketlerine, savaşlarda yıkılan binaların yenilerini yapmak için savaş duasına çıkan inşaat sektöründen, herkesin gözünü oymaya hazır borsacılara, kısaca sermayeyi elinde tutanlara hizmet ediyor. Yönettikleri insanlar, ağızlarından çıkacak ufacık bir zam haberini beklerken, makam arabalarıyla, yaşadıkları rahat evlerde keyif çatan politikacılara ve onların dalkavuklarına hizmet ediyor, NATO ve temsil ettiği düzen.

ABD, bu düzenin kaymağından en çok payı alan devlet iken, ABD halkının büyük bir kesini hala fakir. Evsiz yaşayan insan sayısıdiğer ülkelerle kıyaslandığında ilk sıralarda. Özellikle dünyanın sayılı zenginlerinin, aynı ülkede yaşadığını düşününce bu durum daha da bir garip oluyor. Elbette zengin batılı ülkelerin, üçüncü dünya ülkelerinden sömürdüklerinin kırıntılarından halkları da yararlanıyor, ama dönen paranın büyüklüğü düşünülünce kapitalizmin hiçbir yerde adil olamayacağı bir kez daha görülüyor.

Ne ABD, ne de ABD'nin yönetiminde büyük söz sahibi olduğu NATO; bizlere gösterilmek istendiği gibi halkların kurtarıcısı değil, düzeni korumak için her türlü vahşeti uygulamaya hazır küresel bir militarist örgütttür. NATO üyesi olan tüm devletlerin daha iyi silahlarla, daha güçlü ordularla daha büyük vahşetler yaratmasına önayak oluyor, bu devletlerin kendilerine düşman olarak seçtikleri, çıkarlarını zedelediklerini düşündükleri her şeyi yok etmelerini sağlıyor.

Kuruluşunda 'Sosyalist Bloğu' kendisine düşman olarak hedef alan NATO, her militarist örgüt gibi kendisine yeni düşman bulmakta hiç zorlanmıyor. ABD başkanı Bush'un 30 Mart Salı günü, eski Doğu Bloku ülkelerinin NATO'ya katılması vesilesiyle yaptığı açıklamada bir kez daha söylediği gibi, artık NATO'nun varlığını meşrulaştırmak için gösterdiği yeni düşman terörizmdir. Oysa Vietnam'da, Kore'de, Yugoslavya'da, Afganistan'da, Irak'ta terörizm denen eylemi hangi güç odağının gerçekleştirdiği çok açık.

Bizler tüm bu saldırıya ancak beraber direnebileceğimizi düşünüyoruz. Haksızlığın yeryüzünden silinmesi, bu kemikleşmiş düzenin değişmesi gerektiğini düşünüyor, dünyanın bir avuç zenginin çıkarına peşkeş çekilmesi uğruna yok olup gitmesini istemiyoruz. Değişim, birilerinin bizlere yapmamız gerekeni söylemesiyle ya da bizlerin başkalarına ne yapacaklarını söylememizle gerçekleşemez. Zaten tüm sorunlarımız, varlıklarını birileri bizim adımıza karar verdiği için sürdürmüyor mu? Değişim ancak kararlarımıza hep beraber sahip çıkmamızla, kendi kararlarımızı kendimizin almasıyla gerçekleşebilir. Bulunduğumuz her yerde, herkesin birlikte karar aldığı birliktelikler oluşturmanın ve böyle birlikteliklerin oluşmasına katkıda bulunmanın gerekliliğine inanıyoruz. Bu biraraya gelme mücadelesi, yeni bir dünyayı, efendisiz ve sömürüsüz bir dünyayı kurma mücadelesidir. Haritalarımızda ve kafalarımızda sınırların varolmadığı özgür bir dünya istiyorsak, bugünden düzenin dayattığı sınırları kafalarımızdan silerek hareket etmemiz gerekir. Küresel saldırıya karşı zafer, emeğiyle yaşama mücadelesi verenlerin, cinsel kimliği ya da cinsel yönelimi yüzünden aşağılananların, kültürleri ve dilleri yok edilmek istenen, ezilen halkların beraberce sahipleneceği küresel direnişle mümkündür.

Buradan Seattle'da, Prag' da, Cenova'da ve evrenin efendilerinin gittiği her yerde sürdürdükleri direnişle özgürlük bayrağını dalgalandıranlara sesleniyoruz. 28-29 Haziran'da hepinizi bu toprakların ezilenleriyle dayanışmaya, İstanbul'a çağırıyoruz.

  Etkinlik Takvimi
Şubat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Ocak Mart


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Hasan Tahsin
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Ciao Bella
Diğer

  Linkler
Dergi Pan [anarşist e-dergi]
Radikal Karar Anı
Türkçe Metinler
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız