Bizler sosyalizm olmadan özgürlüğün ayrıcalık ve adaletsizlik olduğuna, ve özgürlük olmadan sosyalizmin kölelik ve şiddet olduğuna inanıyoruz.

Michail Bakunin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Amargi - Sayı 2 - Şubat 1992

Punk Üzerine Yazar : Ahmet Nazım Hür

Türkiye'de pek çok konuda olduğu gibi, bugün Avrupa muhalefetinin ve özgürlük harekelinin önemli bir bölümünü oluşturan punklar yanlış tanınıyor. İnsanlar kulaktan duyma bir iki söze dayanarak Punkları eleştirmeye hatta Punklar konusunda bilgiçlik taslamaya pek hevesliler.
Gerek Punkların önemli bir kısmının Anarşist/ Özgürlükçü olması, gerekse bilgisiz bilgiçlere birazda olsun bilgi verilmesi amacıyla bu yazının yazılması zorunlu oldu.
Bir alt kültür olarak karşımıza çıkan Punklar bugün 4-5 yıl öncesine göre daha güçsüz olmalarına rağmen, bugün hala Avrupa ve Amerika'da önemli bir güce sahipler. Bu alt kültürün ilginç yanı kafa sayısı olarak çoğalmalarına karşın önceki yıllara göre bugün daha az güçlü olmalarıdır. Bunun başlıca nedenleri ise, yaşam biçimi olarak ortaya çıkan Punk felsefesinin bugün özentiye, modaya dönüşmesi. Yaşama biçimine dönüşmemesi. İkinci büyük neden ise, uyuşturucu kullanımı. Bugün vatandaşlarına çok büyük cezalar uygulayan devletler çifte standartlarının bir örneği olarak uyuşturucu ticaretini kendi ve başka ülkelerde pazarlamayı ihmal etmiyorlar. Son yıllarda uyuşturucu kullanımının yaygın olduğu ülkelerden biri de Yunanistan. Özellikle Atina'da Anarşistlerin önceden toplandıkları Exarsiya'daki Özgürlük Meydanı, bugün uyuşturucu merkezi olmaya aday. Artık Anarşistler ve Anarko Punklar bu meydana gitmiyorlar. Tam otuz ay polis bu meydana girememiş. Önceden oraya sürekli giden bir Punk şöyle diyor: - Polis Exarsiye'yi zorla ele geçiremeyince, orada uyuşturucu pazarlayarak ele geçirmeyi denedi ve başardı.
Bugün dünyada Punkların en güçlü olduğu ülkeler İngiltere, Amerika, İspanya ve Yunanistan. Yunanistan'da ki Punkları gözlerimle görebilme şansına sahip olduğum için oradaki Punklar hakkında daha rahat bir şeyler söyleyebiliyorum.
Bugün tam doğru olmasa da Punkları, Anarko Punk ve Nihilist Punk diye ikiye ayırmak mümkün.
Toplumun bir pislik olduğunu ve kendilerinin bu pisliğe tutulan bir ayna olduklarını söyleyen ve No Future / gelecek yok sloganı ile özetlenen Punk felsefesi köklerini nihilizmden almakta. Bir kısımı, bu nihilist köklere saplanır bu düşünceyi dönüştürüp geliştirememenin sonucu olarak, bugün uyuşturucunun ve toplumda demokrasinin bir göstergesi olarak yaşamaya çalışıyor. Önemli bir kısmı da bir sabah pis bir sokakta ya uyuşturucudan ya da çıkan bir kavga sonucu ölü bulunuyor.
Diğer ayrıma giren Anarko Punklar, çıkış felsefesi olarak Nihilizmden beslenmiş olsalar da bu felsefenin yılgın içi geçmiş insanını başkaldıran ve mücadele eden insanına dönüştürebilmiş.
Yunanistan'da ki Punkların hemen hemen hepsi Anarko Punk. Çok büyük çoğunluk kimyasal uyuşturucu kullanmıyor. Anarşistlerle birlikte her eyleme, her gösteriye katılıyorlar. İşgal evlerinde yaşıyorlar. İşgal evlerinde Alternatif yaşam kurma ve var olan yaşamın dışına çıkma ve kendi kendilerine yeterli topluluklar oluşturma derdindeler. Atina'daki en büyük Punk işgal evine gidince oldukça şaşırıyorum. Bir okulu işgal etmişler. Bahçeli, heybetli oldukça güzel bir yapı. Duvarlardaki resimlerden Punk karşı estetiğini görüyorum. İşgal evinin adı VİLLA AMALIAS. Sayamadığım kadar çok kedi ve köpek var. Hepsi de oldukça bakımlı. Duvarlarda hayvan katliamını protesto eden pek çok afiş var. Punkların hepsi istisnasız vejetaryen. Özellikle sanat konusunda oldukça yetenekli insanlar. İşgal evinin okul olması nedeniyle iki kapısı var. Birinden kendi özel odalarına gidiyorlar. Diğerinden Alternatif bara gidiliyor. Ayrıca müzik stüdyoları, beş yüz ile bin kişi artısında bir kapasiteye sahip konser salonu, alternatif kitap ve müzik dükkânları var. Hepsi işgal evinin içinde. Yaşamak için gerekli parayı buradan sağlıyorlar. Her şey oldukça ucuz. Amaç yaşayabilmek para kazanmak değil.
Diğer ülkelerdeki Punkları görmediğim için çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ancak diğer ülkelerde de böylesine anlamlı insanlar bu alt kültürü oluşturuyorsa. VİVA PUNK!..

  Etkinlik Takvimi
Şubat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Ocak Mart


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Aforizma
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : La Internacional Anarquista
Diğer

  Linkler
otonomA
İnat!
Kara Gazete
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız