Kapitalizm Doğaya Saldırıyor Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : PDF

Son nehir kuruduğunda, ve son balık öldüğünde; Ancak o zaman anlayacaksınız paranın yenmediğini

Orman Yangınları

Doğanın talanı kapitalizmin ruhuna uygun bir biçimde sürüyor. Hükümetin orman alanlarının satışı doğrultusunda sürdürdüğü çalışmalara paralel olarak özellik bol para getirecek Bodrum, Marmaris, Antalya gibi turizm bölgelerindeki ormanlar vahşice yok ediliyor. Her sene olduğu gibi yüzlerce hektar orman yakıldı ve yakılmaya devam ediyor.

Biga'da Termik Santral

Geçimini tarım ve hayvancılıkla kazanan Çanakkale'ye bağlı Biga ilçesi, yakında faaliyete geçmesi düşünülen termik santral tehlikesiyle karşı karşıya.

Fosil atıklarla çalıştırılması planlanan termik santral projesi halkı ayaklandırdı. "Doğa ve insan hayatı tehlikede" diyen Biga halkı santrale karşı hızla örgütleniyor.
Termik santralden görüntü almak amacıyla Biga halkından bir grup tekneyle santrale yaklaşmak istedi. Fakat santral güvenlik görevlileri gruba tazzikli su sıkarak santrale yanaşmalarına izin vermedi.

Kentte sürekli olarak basın açıklamaları, paneller, söyleşiler yapılıyor. Kentin her yerinde "HEMEN ŞİMDİ! TERMİK SANTRALE HAYIR!! BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN?" afişleri asıldı.

Halkın santrale karşı tepkisi giderek büyüyerek devam ediyor.

Termik santralin çevresel etkileri

Bacadan atılan kükürt ve azot oksitler etkileşime girerek asit yağmurlarını oluşturur. Asit yağmurları nedeniyle ağaçlar kurumakta, yaprakları dökülmekte, çiçek ve meyve veremez hale gelmekte. Ormanların azalması ve toprağın çoraklaşması sonucu oluşan erozyon büyük miktarlarda toprak kaybına neden olmakta. Bu gazlar insan ve hayvanların sağlığınıda etkilemekte.
Termik santrallerde soğutma, buhar elde etme ve temizleme gibi çeşitli amaçlarla su kullanılmaktadır. Bu işlemler sonucunda çıkan atık sular ne kadar işlemden geçirilirse geçirilsin çevre kirliliğine yol açmaktadır