İsrail'de Gizli Hapishane Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

İsrail ile Filistin arasında 2000 yılının Eylül ayından bu yana meydana gelen çatışmalarda 2278 Filistinli öldürüldü. Filistin Barış ve Adalet Konseyi tarafından yayımlanan son rapora göre, ikinci intifadada ölenler arasında 18 yaşın altında olan 604 kişi ve 316 öğrenci bulunuyor. Bunların yanında İsrail'in öldürdüğü insanlar arasında kadın kuruluşlarından ve sağlık personelinden çok sayıda insan bulunuyor.

Ayrıca ikinci intifadadan bu yana 8000 kişi hapishanede tutuluyor. İsrail iç istihbarat örgütü Şin Bet'in, gözaltına alınan Filistinlileri, uluslararası kurallara aykırı olarak gizli bir hapishanede haftalarca tuttuğu belirlendi. Bu hapishanede tutulan Filistinliler, gözleri bağlı ve duvarları siyah hücrelerde tutuldukları, nerede olduklarını sorduklarında "aydasınız" yanıtını aldıklarını söylediler.

İsrail Genel Savcısı, kayıp iki tutuklu hakkında HaMoked adlı insan hakları kuruluşunun başvurusu üzerine, Yüksek Mahkemenin emri üzerine "1391 sayılı tesis" olarak adlandırılan hapishanenin varlığını kabul etti, ancak gizli bir askeri üste olduğu belirtilen hapishanenin yerini kesin olarak bildirmedi.

Normal şartlarda, ordu ve gizli ajanlarca yakalanan Filistinlilerin adları ordu, polis veya hapishane yetkilileri tarafından kayda geçiriliyor ve bunların listeleri yayınlanıyor. Ancak gizli hapishanede tutulanlar, adları hiçbir listede yayınlanmadığı için "fiilen kayıp" durumuna düşüyor.