Bizim istediğimiz anarşist devrim yalnızca tek bir sınıfın çıkarı ve özgürlüğe kavuşması içindir. Bu sınıf ekonomik, politik ve moral bakımdan tutsak edilmiş tüm insanların sınıfıdır.

Errico Malatesta

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Etkinlik Takvimi
Söyleşi: "Kürtlerin Anarşizmle Dansı Mümkün Mü?"30-01-2009
Kürt coğrafyasından gelen anarşistlerle tanışıp söyleşip tartışıyoruz:

"Kürtlerin Anarşizmle Dansı Mümkün Mü?"

Yer: Felsefeciler Derneği -
Bayındır sok. Kültür apartmanı 11/13 Kızılay

Tarih: 30 Ocak 2009 Cuma

Saat: 18:30

Düzenleyen: Anarşi Kolektifi Ankara (AKA)

Can Başkent'le "Anarşi, İsyan ve Cinsellik Üzerine"04-01-2009
Merhaba Arkadaşlar,

İktidara karşı öfkenin ve isyanın yayıldıği şu günlerde sizi yeni yılın ilk günlerinde buluşmaya çağırıyoruz.

Anarşist yazar ve aktivist Can Başkent "Anarşi, İsyan ve Cinsellik Üzerine" bir sunum yapacak. Can'ın konuşmacı ve moderatör olduğu etkinlikte anarşizm, direniş, seksüel kimlikler ve cinsellik konuları çok yönlü olarak tartışılacak.

Tarih: 4 Ocak 2009 Pazar

Saat: 17:00

Yer: Gitar Bar
İstiklal Cad. Ayhan Işık Sk. No:5 (Garanti Bankası Sokağı)
Telefon: 0212 249 88 46-47
Websitesi: http://www.cafegitar.com

Dayanışmayla,

Karakök Otonomu

Film Gösterimi: Libertarias28-12-2008
Film: Libertarias (İspanya 1936)

Tarih: 28.12.2008 (Pazar)

Saat: 18:30

Yer: Avcılar Halkevi

Adres: Ozan Bağcılar İşhanı Kat: 3 No: 61 (Marmara Caddesi üzeri) Avcılar

Organizasyon: KaraHat

Afiş için: http://istanbul.indymedia.org/news/2008/12/253397.php

20 ARALIK EYLEMİNE ÇAĞRI: UNUTMUYORUZ, AFFETMİYORUZ !20-12-2008
20 ARALIK EYLEMİNE ÇAĞRI: UNUTMUYORUZ, AFFETMİYORUZ !
ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ. ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΕ!

Otoritenin duvarındaki çatlaklardan kan sızıyor: kıpkırmızı… Sızan bu kan kimin kanı? Gözaltına alınıp kapatıldığı cezaevinde dayakla öldürülen devrimcinin mi? Eryaman´da kemikleri kırılana kadar dövülmesine göz yumulan travestinin mi? Dur ihtarına uymadığı için arabasında kafasından vurularak ölen gencin mi? Sokaklarda mendil sattığı için ölüme kadar kovalanan çocuğun mu? Eline silah verilip ölmeye ve öldürülmeye zorlanan binlerce genç erkeğin mi? Ölmeyi ve öldürmeyi reddederek, kimsenin askeri omayacağını açıkladığı için sivil ölüme mahkum edilenin mi? Çapraz ateşle öldürülen eşcinselin mi? Gözaltında kaybolmuş yüzlerce insanın mı? Açlık grevini sona erdirsinler diye dozerler ve mermilerle paramparça edilen tutukluların mı? Ölesiye tecavüze uğrayan kadının mı? Korkudan babasının bacakları arasına saklanmaya çalışırken onlarca tüfek kurşunuyla delik deşik edilen çocuğun mu? Öfkesini kendi dilinde bağırırken canı alınan gencin mi? Etnik kimliği nedeniyle evinden köyünden çoluk çocuk sürülüp katledilenlerin mi? Kalbi bedeninde susup tüm dünyada atmaya başlayan kardeşim Alexis´in mi?

Duvar artık örtmeye çalıştığı zulmü saklayamıyor; zaptedemiyor. Bir öfke kabarıp üstünden aşıyor: simsiyah… Bu öfkenin içimizden dışarı taştığında, rehin alınmış, gasp edilmiş hayatlarımızın karanlık sokaklarını nasıl da şenlikli alevlerle ışıl ışıl aydınlatacağını hepimize gösterdi Yunanistan´daki kardeşlerimiz… Bu öfkeyi biz içimizde büyüttük; büyütüyoruz. Atina Politeknik işgalcileri tarafından tüm Avrupa ve dünyada devlet şiddetine karşı yapılmış küresel eylem çağrısına kulak vererek, 20 Aralık Cumartesi günü saat 14:30´da Taksim meydanında buluşacağız; "BÜTÜN DEVLETLER KATİLDİR: UNUTMUYORUZ; AFFETMİYORUZ" yazan tek bir pankartın altında toplanıp, 15 dakika boyunca susup birbirimizin içinde yalazlanan öfkeyi dinleyeceğiz. Gözlerimizi devlete dimdik dikeceğiz; ki gözlerimize bakıp içimizden sokaklara taşmak üzere kabaran isyanı görebilsin. Bilsin ki unutmuyoruz, affetmiyoruz.

Devletin ve her türden otoritenin zulmüne karşı içindeki öfkeyi, isyanı ortak kılmak isteyen herkesi 20 Aralık eylemine davet ediyoruz.

anarşistler ve anti-otoriterler

Anarşi Kolektifi Ankara'dan Dayanışma Çağrısı20-12-2008
Atina'da polisin 15 yaşındaki bir genci, Alexandros Grigopolous'u, silahından çıkan kurşunla öldürmesi olayı, başta Yunanistan olmak üzere tüm dünyayı isyana boğdu. Berlin ve Londra'da anarşistler, anti-otoriterler Yunanistan Konsolosluklarıni işgal ettiler. Balkanlar'dan ve Avrupa'nın diğer kentlerinden anarşistlerin başını çektiği ama dayanışma ruhuyla toplumun her kesiminden insanın katıldığı direniş haberleri geliyor. Bu direniş hayatımızı, tüm bireyselliğimizle bizi kendi eline almak isteyen devlete, polise, kapitalist sisteme, ataerkiye direniştir. Bizi henüz uyuşturamadıklarını göstermenin zamanıdır.

Türkiye'de yaşayanlar olarak bizler devletin göstere göstere işlediği bir de ardından "faili meçhul" dediği cinayetlere, hapishanelerde, gözaltlarında kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen işkencelere hala alışmadık! Sokakta kendisine kimlik soran vatandaşı döven polisler, dur ihtarına uymadığı bahanesiyle insan öldüren polisler, polis kıyafeti giyerek polis gibi davranıp kadınları saçından sürükleyerek kaçırıp tecavüz edenler… Alışmayacağız! Engin Ceber, Baran Tursun, Dilek İnce ve diğerleri aklımızdalar.

Yunanistan’daki isyanın içinden arkadaşlarımız 20Aralık günü için uluslar arası bir eylem çağrısı yaptılar. İsyanı Yunanistan’ın isyanı olarak değil bizim isyanımız olarak kurgulamak için 20 Aralık günü saat 12.00’den itibaren Yüksel Caddesi’nde isyandan derlediklerimizle, heyecanımızla, samimiyetimizle açtığımız masada olacağız. Bizi yalnız bırakmayın…

Aynı gün saat 15.00’te Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklamamız olacak.

Orda görüşürüz.


Anarşi Kolektifi Ankara

ankanarsi@gmail.com

http://ankanarsi.blogspot.com


www.sanalteori.net (Aylık teorik e-dergi)

http://isyandan.blogspot.com/ (Yunanistan’daki isyana iliksin güncel haberler ve link

Kot işçileri basın açıklaması23-11-2008
BASINA VE KAMUOYUNA

Basın Açıklaması Çağrımızdır;

Kotlar "imaj" için beyazlarken, imaj uğruna giydiğimiz bu kotlar, onları beyazlatan biz kot işçilerinin hayatlarını karartıyor. Böylesine derin bir uçurumda ölüme sürükleniyoruz.

Sadece Türkiye'de 10000'e yakın işçi hasta!

Silikozis hastalığına yakalananların büyük çoğunluğu daha 20'li yaşlarda. Hastalığın etkisiyle değil koşmak, yürümekte bile zorluk çekiyor ve haliyle başka işlerde de çalışamıyoruz. Çoğumuz sigortasız olduğumuzdan, hiçbir sağlık ya da sosyal güvence desteği alamıyoruz.

Yakın zamanda ise Kot işçisi arkadaşımız Hüseyin Özkaya aynı hastalık sonucu hayatını kaybetti. Kot işçileri ve aileleri, birileri fazla kazansın diye açlığa, sefalete ve ölüme itilirken, onları bu durumu sürükleyenler ellerini kollarını sallayarak gezinmekte, insan yaşamı üzerinden kazandıkları servetleriyle günlerini gün etmektedirler. Mavi Jeans, Collezione, Levis, Lee, Little Big, Diesel, Adil Işık, Loft, Colins gibi pek çok yerli ve yabancı şirket ölümcül işlerini buralara göndererek işsizlik ve yoksulluk halini kendilerine ucuz işçilik olarak döndürmeye devam ediyorlar. Bu işin yurtdışında yasaklanması üzerine, "Nasılsa burada işçilerin hayatı ucuzdur ve hesabı sorulmaz" yaklaşımıyla atölyelerini de bir bir kurmuşlardır. Bu sektörün önemli organizatörlerinden biri olan Mavi Jeans, bu kanlı pazardaki payını her geçen gün daha da büyütüyor. Merteks gibi taşeronlar kentin varoşlarında kurdukları bir çoğu kaçak, sayısız ölüm atölyeleriyle birçok işçinin ölüm sebebi olmaya devam ediyorlar!

Hem de göz göre göre!

Merdiven altı atölyelere iş veren büyük kot tekelleri Ölüme ittikleri kot işçilerinin yaşamından birinci dereceden sorumludur. Küçük atölyeler nasıl ki bu işçi katliamına imza atmışlarsa büyük tekeller de azmettiricilik yapmış, suçun kaynağı olmuşlardır. Artık kot kumlama işini "lazer sistemiyle yapıyoruz" diyerek insanların vicdanlarını sömüren, gazetelere yaptırdığı haberlerle önceki sorumluluğundan sıyrılmaya çalışan Mavi jeans ve diğerlerinden hesap sorma zamanı. İnsan hayatını hiçe sayan Kapitalizme ve ölüm saçan şirketlerine Dur! Deme zamanı.

Biz kot işçileri olarak; bilerek cinayetlere sebep olan patronlara ve şirketlere karşı sessiz kalmadan, devletin ve yetkililerin"ihracatımız yüksek bu işi fazla kurcalamayın" sözlerine aldırmadan mücadelemize devam edeceğiz.

Yaşasın Kot İşçilerinin Birliği!

23 Kasım 2008 Pazar günü saat 14:00'te İstiklal C Mavi Jeans (Mephisto'nun yanı) önünde yapacağımız basın açıklamasına bekleriz.

Kot İşçileri Birliği

kotiscileribirligi@gmail.com

www.kottaslama.org

"Kadına Yönelik Şiddet" Erkeklikse Biz Erkek Değiliz15-11-2008
15 Kasım Cumartesi günü saat 12:30'da Taksim Meydanı tramvay durağında toplanıp Odakule önüne kadar yürüyerek dayak, taciz, tecavüz, cinayet ve toplu linç girişimleriyle yaşanan kadına yönelik şiddeti protesto edeceğiz.

Hukukun tacizciyi akladığı ve polisin linç edeni görmezden geldiği Hüseyin Üzmez ve Eryaman Olayları yanı sıra üçüncü sayfa haberi olarak sunulan ve gündemde çok fazla yer almadan geçen taciz ve şiddet olaylarını deşifre ederek erkekleri yüzleşmeye davet ediyoruz.

Basının katılımına açık olacak eylemin yürüyüş güzergâhı üstünde yer alan Mis sokak girişi, Galatasaray Lisesi önü ve Odakule'de gazete tiyatrosu gerçekleştireceğiz. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek isteyen herkesin katılımını bekliyoruz.

BEDİ İstanbul

"Kadına Yönelik Şiddet" Erkeklikse Biz Erkek Değiliz.
Taciz, tecavüz Erkeklikse Biz Erkek Değiliz.
Linç etmek Erkeklikse Biz Erkek Değiliz.
Namus Bekçiliği Erkeklikse Biz Erkek Değiliz.

Taksim Meydanı Tramvay Durağı
15 Kasım Cumartesi 12:30

IBM çalışanları basın açıklaması24-10-2008
IBM çalışanları iş sorunları ve sendikalaşmalarına karşı yapılan engelleme faaliyetlerine karşı basın açıklaması düzenliyorlar.

24 EKİM 2008 Cuma
Saat 12:00

Adres:
IBM Türk Limited Şirketi Büyükdere Caddesi Yapı Kredi Plaza, B Blok Levent, İstanbul 34330

Kotlar Beyazlıyor Hayatlar Kararıyor!06-09-2008
Basına ve Kamuoyuna duyurulur!

06.09.08 Cumartesi günü saat 15.00-17.00 arasında İnsan Hakları
Derneği İstanbul Şubesi'nde Kot Taşlama İşçileri'nin durumu ve Slikozis hastalığı hakkında kot taşlama işçileri, mağdurları, konunun uzmanı doktor ve avukatların katılımıyla sunum gerçekleştirilecektir.

İş cinayetlerine karşı eylem14-08-2008
KUM TORBASI MIYIZ?

Sermaye sistemi insanlık için her zaman ve her yerde bir kaza ve bir facia olmuştur. Patronlar daha fazla kar ve para kazanabilmek için işçilerin canı pahasına da olsa onları kobay olarak kullanmaktan çekinmiyorlar. Pazartesi günü Gisan tersanesindeki ölümler bunun açık bir göstergesidir. Ağırlık testi yapmak için kum torbası yerine 19 işçinin ağırlık olarak kullanılması ve halatın kopmasıyla gerçekleşen kazanın sonucu; Ramazan Çetinkaya, Ramazan Aygün ve Emrah Varol'un ölümü, diğer 12 işçinin de yaralanmasıdır. Bu olayla birlikte tersanelerdeki ölüm bilançosu 107'ye ulaşmıştır.Kot taşlamadan inşaat sektörüne kadar daha bir çok iş kolunda çalışan işçiler bugün para hırsıyla gözü dönmüş patronların ölüm laboratuvarlarında çalışmaya devam etmektedirler. Devlet yetkilileri ise bunun üstünü örtmeyi, gündem değiştirmeyi ve patronların sözcüsü olmayı tercih etmekte, işçilerin kanından beslenmeye devam etmektedir.Patronlar ve sermaye sistemi için bir kum torbasından, bir güvenlik kemerinden ve bir güvenlik ağından daha da değersiz olan, kum torbası olmayı reddettiğinde terörist-provokatör olarak etiketlenen ve işten atılan bizler artık susmayacağız ve olanların hafızalarımızdan silinmesine müsaade etmeyeceğiz.Tuzla'daki Gisan Tersanesinde gerçekleşmiş olan iş cinayetini protesto etmek için yarın (Perşembe) saat 13:00'te Taksim Tramvay Durağı'nda toplanarak Galatasaray Lisesinin önüne kadar yürüneceği bir eylem gerçekleştireceğiz.Tüm anarşist, anti-otoriter ve özgürlükçü gruplarla bu eylemde buluşmayı, ölen işçilerin aileleri ve arkadaşlarıyla dayanışma halinde olduğumuzu göstermeyi arzu ediyoruz.

Anarşist Blok

Önceki - Sonraki

Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Şubat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Ocak Mart


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Anarşi
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Cancion Popular Anarkista
Diğer

  Linkler
Hayvan Özgürlüğü
Spontan
İnat!
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız