Çocuklarınıza bizim öğrettiğimiz şeyleri öğretin. Toprak bizim anamızdır. Ve toprağa tükürülmez. Toprak insana değil, insan toprağa aittir. İnsan hayat dokusunun içindeki bir liftir sadece... Beyaz adam neyi satın almak istiyor? Gökyüzünü ve toprakların sıcaklığını mı? Koşan antilopların çabukluğunu mu? Biz size bunları nasıl satabiliriz? Ve siz nasıl satın alabilirsiniz?

Seattle (Duwarmish Kızılderilisi)

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Emek Mücadeleleri
Diyarbakır'da sağlık emekçilerinin mücadelesi sürüyor10-02-2009
Diyarbakır'da 2007 Haziran ayında yapılan direniş nedeniyle uygulanan işten atma uygulamasının haksız ve hukuksuz olduğu gerekçesiyle işten çıkarılan Dev-Sağlık İş üyelerinin yeniden işe alınmasını talebiyle Üniversite yönetimiyle bir görüşme yapıldı. Üniversite Genel Sekreteri Doç.Dr.Ahmet Keleş'le yapılan görüşmede bu konunun yanı sıra İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulu ve Yıllık İzin Kurulu'nun kurulmasının gerekliliği gündeme getirildi.

Genel Sekreter işten çıkartma uygulamasının insafsız bir uygulama olduğunu dile getirdi ve söz konusu çalışanların hastanede olmasa bile üniversitenin değişik bölümlerinde istihdam edilebileceğini söyledi. Bu bölümlere ilişkin istihdam söz konusu olduğunda gerekli hassasiyetin gösterileceğini ifade etti. Ayrıca kurullarla ilgili en kısa sürede Başhekime talimat verileceğini yasanın gerekli gördüğü uygulamaların hayata geçeceğini açıkça dile getirdi.

Görüşmeyi gerçekleştiren Dev Sağlık iş Genel Sekreter'i Tufan Sertlek de her iki konunun da takipçisi olunacağını ve daha fazla gecikmeden bu konularda somut adımlar atılmasını beklediklerini ifade etti. Görüşmeye İşçi temsilcis Hafız Sarılı ve işten çıkartılan işçiler adına Recep Kaya katıldı.

Görüşme sonrasında Dekanlık önünde yapılan basın açıklamasına Eğitim-Sen ve SES Diyarbakır şube başkanları ve yöneticileri katıldı. Basın açıklamasını okuyan Tufan Sertlek "insanların uğradıkları haksızlık nedeniyle barışçı ve demokratik yöntemlerle tepki göstermesinin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin ilkelerinden biri olduğunu, bu nedenle yapılan işten çıkartma uygulamasının kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Basın açıklamasına katılan SES ve Eğitimsen Başkanları da Üniversitedeki sendikal mücadeleyi birlikte yürütmenin gerekliliğini ve Dev-Sağlık İş'in kararlı olarak sürdürdüğü örgütlenme mücadelesinin yanında olduklarını dile getirdiler. Basın açıklaması sırasında işçiler "Yaşasın Sendikal Mücadelemiz, İşte Sendika İşte DİSK" sloganlarıyla eyleme katıldılar.

Kaynak: Dev-Sağlık İş


Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Eylül
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Ağustos Ekim


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Kadifekale
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Salud Proletarios
Diğer

  Linkler
Koyaanisqatsi Fanzin
Toplumsal Ekoloji
Kara Gazete
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız