Kimsenin bir diğerini baskı altına almasının imkansız hale gelmesini mi hedefliyorsun? Öyleyse, kimsenin iktidara sahip olmamasını sağlaman gerekir.

Michail Bakunin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
Yüzbinler 1 Mayıs Alanını doldurdu
500.000 emekçi vardık Taksim Meydanı'na girdik
Öyle bir istanbul gördük sorarlar bir gün sorarlar
Sabahın bir sahibi var sorarlar bir gün sorarlar
Biter bu dertler acılar sararlar bir gün sararlar

1977 1 Mayıs'ında 500.000 emekçi, 1 Mayıs alanına girdiğinde sermayenin ve devletin tetikçileri planlarını sahneye koydular. 37 emekçi açılan ateş, polisin saldırısı ve oluşan karmaşa ile yaşamını yitirdi. Bundan bir sene sonra 1978'de düzenlenen 1 Mayıs ile Taksim Meydanı uzun süreli olarak emekçilere ve sola kapandı. Önce sıkıyönetim ile yasaklanan 1 Mayıs, 12 Eylül darbesi ile uzun yıllar kutlanamadı.

Kanlı 1 Mayıs'ın 30. yılında, 2007'de, sendikalar ve sol yapılar 1 Mayıs'ı tekrar Taksim'e taşıdılar. Devletin alana yığdığı polisler, erken saatlerden itibaren faşist rejimlerin olağan görüntüsünü Taksim'de gösterdiler ancak devrimcilerin kararlı tutumu ile saatler boyunca Taksim Meydanı kuşatıldı ve ele geçirildi. Aynı görüntüler bir sene sonrada tekrarlandı. Polisin bu sefer önlemlerini iki-üç katına çıkarmasına rağmen çatışmalar gün boyu sürdü. 2009 1 Mayıs'ında geri adım atan devlet, az sayıda bir kortejin Taksim'e girmesine izin verdi. Ancak izin verilenler dışında alana girmelerin önünü kesmek için yine bildik faşizan uygulamalarına devam etti.

Devrimcilerin 3 yıl boyunca sürdürdükleri kararlı tutum, Tekel işçilerinin Ankara'yı zaptederek hükümeti sallamaları, büyüyen sınıf hareketi, AKP ve devleti geri adım atmaya zorladı ve Taksim 32 yıl sonra tekrardan 1 Mayıs Alanı oldu.

2010 1 Mayıs'ı 300-400.000 katılımcısı ile 1977'den sonra görülen en geniş katılımlı miting oldu. Anarşistler, sosyalistler, sendikalar, meslek odaları, feministler, eşcinseller, taraftar grupları, linux kullanıcıları, Karabükspor futbol kulübü, örgütlü-örgütsüz yüzbinlerce insan 3 koldan 1 Mayıs Alanını doldurdular.

Provokatör devletin provokatör polisinin, uzaktan izlediği 1 Mayıs'ın tek olayı, işbirlikçi sendika ağası Mustafa Kumlu'nun işçi sınıfının önünden arkasına bakmadan kaçması oldu. Emeğin zaptettiği 1 Mayıs alanı 1977'de yitirdiğimiz devrimcilere-emekçilere bir saygı duruşu oldu.

Anarşistler 1 Mayıs'a Kara-Kızıl Kortej, Devrimci Anarşist Faaliyet, Liseli Anarşist Faaliyet, Kara Blok, içinde anarşistlerin olduğu Göçmen Dayanışma Ağı grupları ile toplamda yaklaşık 300 kişi ile katıldı. Birlikte yürüyen Göçmen Dayanışma Ağı ile Kara Kızıl Kortej alanda yerini alırken, DAF, LAF ve Kara Blok arama noktalarında bildiri okuyarak alana girmeden ayrıldılar.

1 Mayıs Alanı 32 yıl süren çabanın, 3 yıl boyunca süren kararlı çatışmaların sonucu olarak tekrar emeğe açıldı. Sendika ağalarını arkasına bakmadan kaçırtan emek, sermayenin dünyasını özgür bir toplumun dünyasına çevirecek gücü olduğunu sembolik anlamı büyük olan Taksim Meydanı'nı ele geçirerek gösterdi.

Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Şubat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Ocak Mart


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

y009
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : La Internacional Anarquista
Diğer

  Linkler
Lambda İstanbul
Spontan
MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız