Biz kalbimizde yeni bir dünya taşıyoruz ve o dünya şu anda, burada büyümekte.

Buenaventura Durruti

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
8 Mart Kadın Mücadelesinin 100.yıl dönümü
Bugun 8 Mart, Dünyanın tüm kadınları patriyarkaya karşı birleşin!!!!

Giyim ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000 kadın 8 Mart 1857 tarihinde, New York´ta da bir protesto gösterisi düzenlediler. Bu konfeksiyon işçisi kadınlar çok kötü çalışma koşulları ve düşük ücretler karşı daha iyi çalışma koşulları talebi ile greve başladılar. Grevi kırmak isteyen polis fabrikaya, eylemcilere saldırdı ve fabrikada çıkan yangında polis saldırısına karşı kurulan barkatları, yine polis saldırırsı nedeni ile aşamayan çoğu kadın 129 kişi can verdi, cenazelerine 100 binden fazla insan katıldı. Yine tekstil ve giyim işçisi kadınlar, iki yıl sonra, aynı ay içinde ilk işçi sendikası kurdular.

1887 de ve anaerkil toplumun çöküşü ve ataerkil toplumun yükselişi ile Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin orijininde, “kadının erkeğin proleteri” olarak yer aldığını savunan kadınlara Engels, şiddetle karşı çıktı. 1891 yılında Engels'in Kadın ve Sosyalizm deki kadının durumu çalışmasına Auguste Bebel devam etti.

19. yüzyılın sonunda itibaren, ´kadın sorusu´ eşit haklar talebini dile getiren işçi sınıfının mücadelesi ile yakından bağlantılı idi. 21. yüzyılın başındaki yoksulluk koşulları ve sömürü, kadın işçileri kaçınılmaz olarak proleter mücadele içine öncü olmaya itti.

Yirminci yüzyıl içinde işçi hareketinin içinde Kadın mücadelesi

Dünya genelinde, hem Batı Avrupa hem de ABD´de, kadın işçiler, çalışma gün sayısı azaltılması, erkekler ile eşit ücret, çocuk işçiliğinin kaldırılması ve yaşam koşullarında iyileştirilme talepleri ile kendilerini sömüren koşullarına karşı bir hareket başlattılar.

Almanya da, özellikle 1916 da, batı işçi hareketinin, en büyük iki kadın figürü, Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg Alman Komünist Partisi, KPD nin kuruluşunda kararlı rol oynadılar. Kadın hareketini de işci hareketi icerisinde ve dahi Sosyalist Parti içerisinde ele alınması için aktif mücadele verdiler.

ABD´de, Emma Goldman, anarşist militan (ve arkadaşı gazeteci John Reed, Amerikan Komünist Partisi´nin kurucu üyelerinden biri), emperyalist savaşa karşı acı bir mücadeleyi başlattı. 1917 yılında o ("ABD´deki en tehlikeli kadın olarak kabul ediliyordu") Rusya´ya ihraç edilmeden önce tutuklandı.

Emma Goldman ve ABD de anarka-feminist hareket:

Emma Goldman 1889 yılında New York´a taşındı ve burada anarşist hareketin hızlanmasında etkin oldu. Zamanla anarşizm üzerine yazarken, kadın hakları ve diğer politik konularda da yazan ve dersler veren, en iyi bilinen ve açıksözlü Amerikan radikallerden biri oldu, Ayrıca yeni tiyatro konusunda hem yazdı hem de Ibsen, Strindberg, Shaw ve diğerlerinin toplumsal iletileri yazdı okuttu.

J. Edgar Hoover bir defasında Emma Goldman´ı "bu ülkedeki en tehlikeli anarşist" olarak nitelendirdi." 1919 yılında Rusyaya sınırdışı edilmesine sebep olan Goldman´ın zorunlu askere alma, kadın hakları savunusu, özgür aşk, doğum kontrolü, özgür konuşma ve işçi hakları, konularındaki değerlendirmeleri sayesinde kazanılan haklar ve ve sonuçlanan mücadeleler ona "Kızıl Emma" takma adını kazandırdı. 1934 lerde Amerikaya girişi dahi yasaklanmıştı.

Anarka-feminizm 19.ın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Emma Goldman, Voltairine DE Cleyre ve Lucy Parsons gibi yazar ve teorisyen anarşist feministlerden esinlenmiştir. İspanyol İç Savaşı döneminde, bir anarşist ve feminist grup olan mujeres Libres (Özgür Kadınlar "), her iki anarşist ve feminist fikirleri savunmak için kurulmuştur. Anarka-feminismin önemli unsuru geleneksel aile kavramı, resmi eğitim ve toplumsal cinsiyet rollere karşı geliştirdikleri argümanlardır.

Proudhon dışındaki başlıca erkek anarşist düşünürler, kadın-erkek eşitliğini inançla desteklemektedirler. Örneğin Bakunin, patriyarkaya karşı ve konusu kadın olan ve mutlak erkek hakimiyeti olan herseye karşı çıktı. "Bakunin, kadın ve erkek için eşit haklar savundu. Bakununin eşit haklar öngürüsü; eşit haklar, kadın ve erkeğe kendi yaşam gidişatlarını özgürce kendi kendilerine belirleme haklarını içeriyordu. Böylece Bakunin´ in eşitlik öngürüsü bilindik yasal otorite ve aile kavramının da sonu demek idi, kadına seks konusunda tamamen özgürlük öneriyordu." [Bakunin anarşizm, s. üzerinde 396 ve s. 397] Proudhon´ un aileye bakışı ise toplumun en küçük birimi olarak tanımlar ve varlığı tamamen kadının aile içindeki geleneksel yapısının korunmasıdır der.. Peter Kropotkin´ de bireyin özgürlüğüne inananlardandır.

1860´larda bu yana, anarşizmin kapitalizm ve devlet üzerine radikal eleştirisi patriyarkanın eleştirisi ile birleştirilmiştir. Anarka-feministler böylece erkek egemen modern toplumda yaşamın ilkelerini oluşturmaya başladılar. Otoriter dayatmalar ve egemen değerler , sömürü, saldırganlık, rekabet vb hiyerarşik medeniyetler hepsi maskulin yani "eril olarak görülüyor." Tam tersine otoriter olmayan, otoriter özellikleri ve işbirliği-değerleri, paylaşım şefkat, duyarlılık ise "kadınsı olarak" kabul ve deyanışma değeri olarak ifade ediliyordu. Böylece Anarka-feministler otoriter olmayan, anarşist toplum oluşturmayı benimsiyorlardı. Bir toplumun oluşturulması, işbirliğine dayalı, toplumun "feminization olarak, karşılıklı yardım, paylaşım vb" savunulan bu değerler Anarka feminizmin modern topluma ilişkin temel argümanlarını oluşturmaktadır.

Fakat 1. Dünya Savaşı döneminde feministler ve işçi kadınlar erkek barbarlığının en görünür vahşi yüzü ile tanıştılar.

Türkiye´de ise ilk kez 1921 yılında "Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında o günün Türkiye koşullarında sokaklarda da kutlandı. Aynı yıl "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. Bilinçli ve politik argümanları ile ilk defa kadınlar 1984´te sokaklara çıktılar Feminizmi savundular, eylemler etkinlikler yaptılar ve o yıllardan itibaren de her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya başlandı.

2009 Uluslararası Kadınlar Günü nedeni ile Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC) kadınların kadınlar için en gerekli özel sağlık ihtiyaçlarının ve savaş ortamlarındaki ağır sağlık yetersizlikleri ve yoksunluklarının gözardı edildiği noktasında uyardı.

Emma Goldman
Lucy Parsons
Dr. Marie Equi
Voltarine de Cleyre

ve tüm kadınlara, kadın mücadelesine...

r.p.

Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Şubat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Ocak Mart


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

f006
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Hijos del Pueblo
Diğer

  Linkler
Anarkom
Veganarşi
Global Disaster
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız