Biz, hükümetin kötü olduğuna, özgürlük olmadan gerçek özgürlüğe, dayanışmaya ve adalate ulaşılamayacağına inandığımız için anarşistiz.

Errico Malatesta

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Haberler
Avcılar´da Polis Şiddeti: Üniversite Öğrencisine Sokak Ortasında İşkence
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü´nde burslu öğrenci olan Güney Tuna Avcılar ilçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerin saldırısına uğradı.
Ambarlı Sahil´de bulunan Mustafa Burcu Parkı´nda meydana gelen olay şöyle gelişti. Güney Tuna´nın da birlikte olduğu grup yanlarına gelen polis ekiplerinin uyarısı ile karşılaştı. Polis eğlenmekte olan ve şarap içen gençlerden parkı terk etmelerini, 10 dakika sonra tekrar gelip kontrol edeceklerini söyledi. Polisin tehdit ve küfür dolu uyarısının ardından gençler şişeleri çöpe attılar ve parkta oturmaya devam ettiler. Bir süre sonra geri gelen motorsikletli polisler, gençlerin parkı terk etmelerini emrettiler. Bunun üzerine Güney Tuna polislere karşı çıkarak böyle bir emir vermeye hakları olmadığını, parkta oturmaya devam edeceklerini söyledi. Henüz konuşmasını sürdürürken polislerin saldırısına uğrayan Tuna, gelen takviye ekiplerle birlikte 10 polisin saldırısına maruz kaldı. Mahalle halkının araya girmesiyle ölümden son anda dönen Tuna, sokaktaki saldırının ardından karakola götürüldü ve burada da hakaret ve işkenceye maruz kaldı .
Bir süre sonra Tuna´nın ailesi karakola gelerek oğullarının serbest bırakılmasını sağlayıp eve doğru yola çıktı. Ancak Güney Tuna ailesine bacaklarında ağrılar olduğunu söyleyince aile Tuna´yı hastaneye götürmeye karar verdi.
Güney Tuna´nın babası Cengiz Tuna, oğlunun arkadaşlarının haber vermesi üzerine olayı öğrendiğini söyledi. Baba Tuna oğlunu almak üzere karakola gittiğinde Güney´in dayak konusundan bahsetmediğini söyleyerek "Bizi karakolun içine almadılar. Güney´i döven polisler arasında bulunan bir memur, oğlumun ´Olay yerinden alınıp karakola getirildim. Herhangi bir şekilde darp edilmedim´ yazılı bir kağıdı imzalaması gerektiğini söyledi. Ben de dayak mevzusundan haberdar olmadığım için oğluma ´İmzala da gidelim´ dedim. Güney karakolun bahçesinde kağıdı imzaladı ve biz de bu şekilde polis merkezinden ayrıldık" dedi.
Eve gitmek üzere yola çıkan aile, bacağında ağrı hisseden Güney´i özel bir hastaneye götürüp, röntgen çektirdi. Her iki ayağında da kırıklar tespit edilen Güney Tuna kısa bir süre sonra kusmaya başlayınca beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı. Polislerin acımasızca işkencesi esnasında kafasına telsiz darbeleri aldığı, kafatasında çatlaklar olduğu ve beyin kanaması geçirdiği ortaya çıkan Güney´in durumu ciddiyetini koruyor.
Özel hastanede beyin cerrahı bulunmadığı için acilen Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi´ne kaldırılan Güney Tuna şu anda ölümle pençeleşiyor.
Baba Cengiz Tuna savcılığın işkence olayı hakkında soruşturma başlattığını söyleyerek şunları ekliyor: "Olaydan sonra Avcılar İlçe Emniyet Müdürü de gelerek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Emniyet yetkilileri sorumlular hakkında soruşturmanın başlatıldığını söyledi."
Oğluna sokak artasında ve karakolda işkence yapan onlarca polis hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Cengiz Tuna, "Oğlumun suçu dahi olsa polis işkence yapamaz. Bu, vahşettir." dedi.
Benzeri bir olayda, yine Avcılar’da, 2007 yılında 26 yaşındaki Feyzullah Ete, polisin göğsüne tekme atması sonucu hayatını kaybetmişti.
Yıllardır fütursuzca işkence ve öldürme olaylarına karışan polisler hakkında hiçbir işlem yapılmadığı gibi bu polisler Emniyet Müdürlüğü tarafından korunuyor ve açılan davaların birçoğu beraat ve benzeri kararlarla sonuçlanıyor. Bu nedenle her yıl onlarca insan polis şiddeti sonucu can vermeye devam ediyor.

Haber Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Şubat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Ocak Mart


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

27 Eylül 02
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Viva la FAI
Diğer

  Linkler
Yabanıl
Indymedia İstanbul
Kaos GL
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız