İnsanları serbest bırakmak istemiyoruz, biz onların kendilerini serbestleştirmelerini istiyoruz.

Errico Malatesta

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Haberler
Bir Marfin Bankası çalışanının akşam gerçekleşen trajik ölümlere ilişkin aç
Atina: Bir Marfin Bankası çalışanının akşam gerçekleşen trajik ölümlere ilişkin açıklaması - lütfen yayın.
Atina´da bu geceki trajik ölümlerden sonra yoruma pek fazla yer yok - hepimiz olaydan dolayı şoke olduk ve derin üzüntü duyduk. "Occupied London" da dahil ölümlerden kasti olarak anarşistlerin sorumlu olduğuna dair spekülasyon yapanlara ancak şu cevabı verebiliriz: sırf başka insanları öldürmek için sokağa çıkıp, özgürlüğümüzü riske atıp yunan polisiyle çatışmayız. Anarşistler katil değiller, ve Yunan Başbakanı Papandreou, ulusal ve uluslararası medyanın giriştiği hiçbir beyin yıkama diğer türlüsüne kimseyi ikna edemez.
Üzüntümüz devam ederken ve olaylar hala çok hızlı gelişirken, bugün Atina´da ateşe verilen ve üç çalışanın trajik ölümünün gerçekleştiği Marfin bankasının bir çalışanı tarafından yazılan bildirinin kaba bir çevirisini yayınlamak istiyoruz.
"Bugün hiç de adil olmayan bir şekilde ölen iş arkadaşlarımın arkasından konuşmak ve bazı nesnel doğruları söylemek zorunda hissediyorum kendimi. Bu mesajı tüm medya organlarına gönderiyorum. Kim hala azıcık vicdan sahibiyse bunu yayınlamak durumunda. Diğerleri hükümetin oyununu oynamaya devam edebilir.
İtfaiye söz konusu binaya hiç bir zaman işletme lisansı vermedi. İşletme izni, pratikte Yunanistan´daki tüm işyerleri ve şirketlerde olduğu gibi, hasıraltı edildi. Marfin bankasındaki hiç bir bölüm yangınla mücadele konusunda eğitilmiş çalışanlara sahip değildi, yangın söndürücülerin kullanılması konusunda bile. Yönetim bu tarz bir eğitim için yüksek maliyet bahanesine sığınıyor ve çalışanlarını korumak için en temel önlemeleri dahi almayacak.
Bir kez bile hiç bir binada tahliye tatbikatı ya da bu tür durumlarda ne yapılası gerektiğine dair itfaiye eğitimi yapılmadı. Marfin bankasında yapılan tek tatbikat terörist eylem senaryolarına karşı olandı ve onlar da özellikle öyle bir durumda bankanın "büyük başlarını" kaçırma planları üzerineydi.
Mevzubahis bina, yapısı yangının büyümesine elverişli olmasına ve zeminden son kata kadar eşya ile, kağıt, plastik, kablo, mobilya gibi yanıcı eşyalar doldurulması göz önünde bulundurulursa, yangınla mücadeleye uygun değildi. Bina yapısı itibariyle banka olarak kullanılmaya uygun değildi.
Hiçbir güvenlik görevlisi ilk yardım ve yangın söndürme konusunda bilgili değil, binanın güvenliğinden sorumlu oldukları halde. Banka çalışanları Bay Vgenopoulos´un arzusuna göre itfaiyeci ya da güvenlik görevlisi işlevini üstlendiler.
Banka yönetimi çalışanlara, sabah erken saatlerde ısrarla istemelerine rağmen, bugün bankayı terk etmelerini yasakladı- çalışanları kapıları kilitlemeye zorladırlar ve tekrar tekrar telefonla gün boyunca kontrol ettiler. İnternet bağlantısını kesip çalışanların dışarıyla iletişimden men ettiler.
Bu günlerin mobilizasyonuna yönelik banka çalışanlarını birçok gün tamamen terörize etme girişimleri var, sözlü bir "teklif"le: ya çalışın ya da kovulun.
Banka soygununa karşın bahsedilen bölümde bulunan iki sivil polis bütün gün ortalıkta görülmedi, banka yönetimi çalışanlara orada olacaklarına dair söz verdiği halde.
Son olarak, beyefendiler, kendi eleştirinizi yapın, şoke olmuş gibi görünmekten vazgeçin. Bugün olanlardan siz sorumlusunuz ve her hukuk devletinde (zaman zaman kendi TV gösterilerinizde kullanmaktan hoşlandığınız gibi olanlarda), yukarıdaki davranışlarınızdan dolayı tutuklanırdınız. İş arkadaşlarım bugün kasten öldürüldü: Marfin bankası ve kişisel olarak açıkça bugün (5 mayıs genel grevi) işe gelmeyenlerin yarın ortalıkta görünmemesi gerektiğini(çünkü kovulacaklarını) belirten Bay Vgenopoulos´un kastıyla.
Kaynak:
(English) http://www.occupiedlondon.org/blog/2010/05/05/an-employee-of-marfin-bank-speaks-on-tonights-tragic-deaths-in-athens/
(Greek) http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1163959

Haber Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yunanistan İsyanı
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : La Internacional Anarquista
Diğer

  Linkler
Anarkom
Kara Gazete
Gözetleme Kamerası Oyuncuları
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız